از پوشک گرفتن کودک

خداحافظی با پوشک!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

از پوشک گرفتن کودک، برای تمام والدین دغدغه ای مشترک و مرحله ای چالش برانگیز است. در واقع، باید گفت که پوشک تا زمانی که کودک هنوز به تکامل ذهنی کافی نرسیده است، برای والدین نعمتی بزرگ محسوب میشود. راه چاره ای که خیال شما را از راحتی و بهداشت فرزند کوچک تان مطمئن میسازد و از دردسر شستشوهای مکرر نیز خلاص تان میکند.

اما وضع همیشه به این صورت باقی نمیماند. از زمانی که کودک وارد سنین حدود دو سالگی شود، کم کم نگرانی های والدین در مورد این که چگونه کودک را از پوشک بگیرند، شروع میشود. و اگر در این مسیر از روش ها و تکنیک های مناسبی برای از پوشک گرفتن کودک استفاده نشود، وضع بدتر خواهد شد و دردسر شما برای انجام این کار نیز ممکن است چندین برابر شود.

در این مقاله ما سعی بر این داریم که همراه با شما خوانندگان عزیز، این موضوع که دغدغه مشترک والدین است را بررسی کنیم و راه حل هایی برای این چالش نیز ارائه دهیم.

چه زمانی برای از پوشک گرفتن کودک مناسب تر است؟

برخی از افراد باور دارند که این کار باید هرچه سریع تر انجام شود تا کودک کمتر به پوشک وابسته شود. عقیده این افراد بر این است که به محض این که کودک شما یاد گرفت که بنشیند، و یا حتی قبل از آن، باید او را از پوشک بگیرید.

اما روش منطقی تر و علمی تر، این است که زمانی شروع به این کار کنید که کودک نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر ذهنی نیز آمادگی لازم را داشته باشد. به طور کلی بسیاری از مادران، کودک خود را در حدود سن دو سالگی یا کمی پیش از آن، از پوشک میگیرند. اما باید توجه کنیم که این زمان میتواند در کودکان متفاوت با یکدیگر باشد.

آیا کودک شما آماده از پوشک گرفتن است؟

همانطور که گفتیم، بسیاری از مادران در حدود سن دو سالگی، سعی میکنند کودک را از پوشک بگیرند. اما ممکن است که برخی از کودکان حتی در این سن نیز هنوز آماده ترک کردن پوشک نباشند.

بنابراین، توصیه ما این است که زیاد به عدد و رقم ها و سن و سال اهمیت ندهید. مهم این است که کودک شما از نظر ذهنی، به تکامل کافی برای این کار رسیده باشد و بتوانید آمادگی های لازم برای ترک کردن پوشک را در او ببینید.

برای این که متوجه شوید آیا کودک تان آماده از پوشک گرفته شدن هست یا نه، سوالا ذیل را از خود بپرسید:

آیا کودک شما میتواند جهت های ساده را متوجه شود و آنها را دنبال کند؟

آیا وقتی خودش را کثیف میکند به شما اطلاع میدهد یا غرغر میکند؟

آیا تا به حال نسبت به استفاده از توالت و یا پوشیدن لباس زیر، کنجکاوی یا علاقه نشان داده است؟

آیا کودک تان میتواند شلوارش را بدون کمک، یا با کمک کمی از سمت شما، بالا و پایین بکشد؟

آیا میتواند پوشک خود را 3-4 ساعت در روز خشک نگه دارد؟

اگر جواب تان به اکثر سوالات بالا مثبت است، وقت آن فرا رسیده است که کودک تان را از پوشک بگیرید. یک بار دیگر هم این سوالات را بخوانید.

از پوشک گرفتن کودک هرگز نباید بدون صحبت کردن با او در این مورد انجام شود. اگر کودک دو ساله تان را به یک باره و بدون ایجاد آمادگی های ذهنی در او، از پوشک بگیرید، تجربه نشان داده است که اوضاع فقط بدتر خواهد شد و ممکن است نسبت به ترک کردن پوشک، از خود مقاومت نشان دهد.

  • یک روش موثر برای از پوشک گرفتن کودک این است که سعی کنید از چند ماه قبل در او آمادگی های ذهنی لازم را ایجاد کنید. برای مثال، کتاب های کودک بسیاری وجود دارند که با شعر و داستان و تصویر، در مورد استفاده از توالت به کودکان آموزش میدهند. میتوانید از چند ماه قبل از این که فرزند تان را از پوشک بگیرید، شروع به خواندن این کتاب ها برای او کنید. کتاب هایی را انتخاب کنید که مصور باشند و از تصاویر جذابی نیز برخوردار باشند.
  • اگر قصد دارید فرزند تان را از پوشک بگیرید، باید از روزی که تصمیم به عملی کردن این کار میگیرید به بعد، خانه را از هر نوع پوشکی خالی نگه دارید. این موضوع به طور قطع راحت نخواهد بود. ممکن است گاهی دلتان بخواهد یک بار دیگر هم که شده کودک تان را پوشک کنید تا نیازی نباشد نگران کثیف شدن فرش و ملافه ها باشید. اما بسیار مهم است که به این موضوع عمل کنید.
  • به علائمی که نشان میدهند کودک شما از نظر ذهنی آماده ترک کردن پوشک است دقت کنید. یکی از مهم ترین نشانه ها، این است که چه زمانی کودک تان میتواند قبل از دستشویی کردن، به شما خبر دهد.
  • هر دفعه که کودک تان با موفقیت از توالت استفاده میکند و یا قبل از خیس کردن خودش به شما خبر میدهد، او را تشویق کنید. متخصصان عقیده دارند که تشویق، یکی از بهترین راه هایی است که کودک را به تلاش برای تکرار کار درست علاقه مند میکند.
  • لباس های راحت و آزاد به او بپوشانید. اگر مایلید کودک تان را از پوشک بگیرید، باید اطمینان حاصل کنید که او با پایین کشیدن شلوارش مشکلی نخواهد داشت. اگر لباس های او تنگ و چسبناک باشند، این ماجرا سخت تر خواهد شد.
  • میتوانید برای کودک تان یک صندلی توالت تهیه کنید. این صندلی میتواند به انتخاب خود او تهیه شود تا او شوق و ذوق بیشتری برای استفاده از آن پیدا کند.

آنچه نباید انجام دهید:

  • هرگز کودک تان را به خاطر این که از نظر شما به سن گرفتن از پوشک رسیده است، مجبور نکنید که از توالت استفاده کند. ممکن است فرزند بزرگ تر شما در سن دو سالگی کاملا برای ترک کردن پوشک آماده باشد، اما این موضوع ممکن است برای فرزند دیگرتان صدق نکند.
  • به حرف های دیگران اهمیت ندهید. ممکن است اقوام و یا دوستان تان شما را تشویق کنند که هرچه زودتر او را از پوشک بگیرید. ممکن است به شما بگویند که کودک تان دیگر خیلی بزرگ تر از آن است که از پوشک استفاده کند. با این حال، اگر آمادگی های ذهنی و جسمی لازم برای ترک کردن پوشک را در کودک تا نمی‌بینید.، به این صحبت ها اهمیتی ندهید.
  • هرگز کودک تان را بخاطر خیس کردن خودش تنبیه نکنید. این موضوع  به هیچ عنوان تقصیر کودک نیست. والدینی که کودک شان را بخاطر این که به حرف آنها گوش نگرده و خودش را خیس کرده تنبیه یا دعوا میکنند، تنها کار خود را سخت تر کرده و اثرات بدی روی روح و ذهن کودک برجای میگذارند.

سخن آخر:

زمانی که تصمیم میگیرید کودک تان را از پوشک بگیرید، باید بدانید که این مسیر، فرایندی زمان بر است. از پوشک گرفتن کودک، نیازمند ماه ها تلاش برای ایجاد آمادگی های جسمی و ذهنی در او است. در طی این فرایند، قطعا بارها اتفاق خواهد افتاد که کودک تان بر خلاف آموزش های شما، خودش را خیس کند.

ممکن است زمین و یا فرش و رختخواب را خیس کند. مهم ترین چیز این است که شما از خود صبر، عشق و بردباری نشان دهید. و بدانید که این هم تنها مرحله ای از رشد کودک تان است. از این موضوع به عنوان فرصتی برای تقویت صبر و بردباری خود، و نشان دادن عشق و اعتماد بی قید و شرط تان به کودک خود، استفاده کنید.

از پوشک گرفتن کودک

والدین عزیز ما در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با از پوشک گرفتن کودک را در اختیار شما قرار دادیم، اماجهت آگاهی از اطلاعات بیشتر ما در سایت یه دوره داریم به اسم آموزش کامل از پوشک گرفتن کودک بصورت یک محصول جمع آوری شده است و جهت خرید این محصول می توانید اقدام فرمایید.

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران