خطرناک ترین دوست برای کودکان

زمان مطالعه 3 دقیقه

می گویند هر فرد شبیه ۵ نفری می شود که بیشترین زمان خود را با آنها می گذراند. این مساله مخصوصا برای کودکان صحت دارد. تمامی کودکان چیزهایی را که می بینند انتخاب می کنند و چیزهایی را که می شنوند تکرار می کنند. باید دوست خوب بودن را به فرزندانمان یاد بدهیم تا هم خودشان دوستان خوبی برای بقیه باشند و هم خصوصیات دوستان خوب را بشناسند و با آنها هم نشین باشند.
اگر می خواهید فرزندتان دوستانش را با ویژگی های مثبت پیدا کند خودش هم باید دوست خوب بودن را بلد باشد.

 دوست خوب بودن را یاد بگیریم!


۱ صادق بودن


این مهم است که کودکان بدانند می توانند به گفته های درست دوستان شان، اعتماد کنند. هیچ چیز به اندازه اینکه بدانیم به ما دروغ گفته اند، دردناک نیست. می توانیم به فرزندانمان بیاموزیم همواره در جستجوی دوستانی باشند که صادق هستند. می توانیم به فرزندانمان یاد بدهیم همیشه حقیقت را بگویند و یاد بدهیم دروغ گفتن گناه است و اینکه صادق بودن نشانه شخصیت انسان است. به او بگویید اگر تو در مورد چیزهای کوچک به ما و دوستانت دروغ بگویی، چطور در مورد امور مهم می توانیم به تو اعتماد کنیم؟ همچنین زمانی که می فهمید فرزندتان حقیقت را به شما گفته است، او را تشویق کنید.

۲ مهربانی


همه ی افراد دوست دارند که با مهربانی با آنها برخورد شود. مهربانی به معنای احترام به دیگران است. به این معناست که نیازهای دیگران را به نیازهای خودمان، ترجیح دهیم. دوستان مهربان همه چیز را آسان می کنند، از بازی کردن گرفته تا گفتگو های کوتاه روزمره. می توانیم به کودک مان یاد دهیم که در طول روز با همه مهربان باشد. از خواهر، برادرشان گرفته تا بزرگسالانی که در طول روز با آنها برخورد می کنند. باید توجه کودک متن را به این نکته جلب کنیم که با مهربان بودن، دیگران ما را مورد ستایش قرار می دهند. برای تقویت رفتار مثبت در فرزندان، به آنها یاد بدهید به دیگران لبخند بزنند.

۳ درک تفاوت ها


هیچ وقت اخلاق و رفتار دو شخص، مانند هم نیست و باید بدانید که تفاوت ها بد نیست. اما یاد بگیرید قدرت درک تفاوت های دیگران را داشته باشید. ما باید راه‌هایی برای کمک به فرزندانمان پیدا کنیم و پیشینه فرهنگی و رسومات آن‌ها را با دوستانشان به اشتراک بگذاریم و از دوستانشان دعوت کنیم که همین کار را بکنند. هر چه بچه‌های ما یاد بگیرند که از دیگران قدردانی کنند، آماده تر می شوند تا انواع مختلفی از دوستی ها را با افراد مختلف، ایجاد کنند.

۴٫ شادمانی


هیچ‌کس دوست ندارد که با آدم‌های بد خلقی برخورد کند، با این حال، سخت است که همیشه نگرش خوبی داشته باشیم. زمان‌هایی وجود خواهد داشت که دوستان فرزندانمان ممکن است نگرش خوبی نداشته باشند. زمان‌هایی هست که همه ما با عصبانیت، نا امیدی و یا سرخوردگی، مبارزه می‌کنیم. اما به طور کلی باید به دنبال دوستانی باشیم که برای اکثر اوقات نگرشی دارند که سرشار از شادی است. و در کل انسان های شادی هستند.
ما همچنین باید یک نگرش شاد را برای کودکان خود مدل کنیم. آن‌ها آنچه را که می‌بینند مدل می‌کنند. در نهایت ما می‌توانیم نگرش‌های خوب را با گفتن اینکه چقدر ما از نگرش‌های شاد قدردانی می‌کنیم، تشویق کنیم. زمانی که می بینیم آنها با مثبت اندیشی و شادی ای که در وجوشان است، باعث شاد شدن دیگران می شوند، باید آنها را روش های مختلف مثل در آغوش گرفتن، تشویق کنیم.

۵ تبادل


مهم است که آنچه را که داریم، با هم به اشتراک بگذاریم. زمانی که دوستانشان، ابزار های خود را با آنها به اشتراک می گذارند، باید به فرزندان مان یاد بدهیم که از آنها تشکر کنند. هم چنین آن‌ها باید یاد بگیرند که دنبال فرصت‌هایی برای سهیم شدن با دیگران بگردند. انتظار نمی‌رود که کودکان هر اسباب‌بازی یا کتابی که دارند را به اشتراک بگذارند. در عوض می‌توانیم با آن‌ها کار کنیم تا اسباب‌بازی‌ها یا کتاب‌هایی را انتخاب کنند که مشتاق به اشتراک گذاشتن آن‌ها، با دوستان شان باشند.
یک کتاب عالی برای خواندن با دوستان، کتاب “خداوند دوستان مرا حفظ کند” اثر هانا هال و استیو وایت لو می باشد. این کتاب دوست‌داشتنی به بچه‌ها یاد می‌دهد که از دوستان خود تقدیر و تشکر کنند و نشان دهند که چگونه حتی دوستان مورد علاقه ما، در بسیاری از ویژگی ها، با ما متفاوت هستند. این یک کتاب عالی برای کودکان است که آن را با هم به اشتراک بگذارند و از چیزهایی که بیشتر در مورد دوستان خاص خود تقدیر می‌کنند، یادداشت ‌برداری کنند.

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران