عواقب مسخره کردن کودک

زمان مطالعه 3 دقیقه

آیا تا به حال کودک خود را مورد تمسخر قرار داده اید؟ آیا می دانید مسخره کردن کودکان، آسیب های روانی بسیاری برای آنان دارد که برای همیشه در ذهن و فکر آن ها باقی می ماند؟ 

متاسفانه والدین از عواقب و اثرات تحقیر کردن ‏کودکانشان بی خبر هستند و نمی دانند که زیر سوال بردن شخصیت کودکان چه آثار مخربی روی آنان دارد. 

امروز در این مقاله به صورت خلاصه عواقب و اثرات منفی مسخره کردن کودک را توضیح خواهیم داد.

همانطور که در ویديو هم مثال زدیم حتی تکرار جمله های ساده ای که به ظاهر خیلی ساده هستند میتوانند اثرات منفی زیادی در کودک و آینده اش داشته باشند.

1- نابودی اعتماد به نفس کودک 

یکی از مهم ترین و پررنگ ترین عواقب مسخره کردن کودکان، ویران شدن اعتماد به نفس آنان است. از بین رفتن اعتماد به نفس در کودکان آنقدری مهم است که حتی ممکن است این مسئله تا سنین بالاتر و حتی بزرگسالی گریبان آنان را بگیرد.  

فراموش نکنید که مسخره کردن کودکتان توسط شما نه تنها هیچگاه فراموش نمی شود بلکه برای همیشه در ذهن او باقی خواهد ماند. آنچه که سبب تحقیر کردن فرزندتان شده برای او به یک ناراحتی، ناامیدی و کمبود اعتماد به نفس ابدی تبدیل خواهد شد. همچنین آنان قادر به برقراری ارتباط درست با دیگران نخواهند بود و به این باور خواهند رسید که هیچ کاری را نمیتوانند انجام دهند. 

2- از دست رفتن مهارت نه گفتن در کودک 

وقتی کودک با تحقیر و تمسخر، اعتماد به نفسش را از دست داده و دچار خود کم بینی می شود؛ جرات نه گفتن در مقابل خواسته های دیگران را هم از دست می دهد. چرا که گمان می کند هر لحظه مورد تمسخر و تحقیر شدن توسط دیگران قرار بگیرد. 

3- ناتوانی کودک در مهارت های اجتماعی و تحصیلی 

یکی از عواقب خطرناک تحقیر کردن کودکان، ناتوانی و ضعف آنان در مهارت های اجتماعی و تحصیلی است

. چرا که عصبانیت و خشم ناشی از مسخره کردن آن ها سبب رفتارهای خشونت آمیز، کابوس های شبانه و شب ادراری در آن ها می شود و به این شکل آنان قدرت پیشرفت با کودکان همسن خودشان را از دست داده و در مهارت های اجتماعی و تحصیلی شان دچار اختلال خواهند شد. 

4- در معرض قرار گرفتن کودک در برابر آسیب های جسمی و فیزیکی  

کودکانی که مورد تحقیر و تمسخر قرار می گیرند معمولا در معرض آسیب های جسمی نیز می باشند چرا که آنان سعی می کنند با صدمه زدن به خود یا نشان دادن واکنش های خطرناک، از فشار های عصبی و خشم خود کم کنند. 

همچنین کودک ممکن است دچار بی اشتهایی، پرخوری، اختلال در خواب و هیجانات منفی شود. 

5- بی اعتمادی به والدین

بهتر است بدانید یکی از عواقب منفی مسخره کردن کودکان، مبتلا شدن آنان به بی اعتمادی است. کودک با مورد تحقیر و تمسخر قرار گرفتن، دیگر قادر به اعتماد کردن به شما و دیگران نخواهد بود. در واقع او گمان می کند که همیشه دیگران در حال مسخره کردن او می باشند و به هیچکس نمی تواند اعتماد کند. 

به طور کلی توصیه ما به شما به عنوان والدین یک کودک، کنترل کردن خشم خود و پرهیز از تحقیر کردن فرزندانتان است. بدانید که شخصیت و زندگی فرزندتان در آینده از اهمیت بالایی برخوردار است، پس برای آن تلاش کنید. 

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران