پاداش به کودک

3 نکته بسیارمهم در پاداش دادن کودک که باید به آن توجه کنید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اهمیت تشویق کردن

متاسفانه خیلی از والدین از اهمیت پاداش دادن و جایزه دادن به کودک باخبر نیستند و یا تعدادی دیگر نسبت به این موضوع گارد دارند فکر می‌کنند با پاداش دادن باعث میشوند کودک شرطی شود و دیگر خود هیچ کاری را انجام ندهد و فقط منتظر پاداش و جایزه باشد اما باید بدانید پاداش دادن یکی از مهم‌ترین اصول تربیت صحیح است و می‌تواند تغییر رفتار یا ایجاد یک مهارت جدید در فرزندتان را با سرعت بیشتری پیش ببرد.

برای تشویق کودک به مطالعه و کتاب حتما مقاله 9 روش تشویق کودکان به کتاب خواندن را مطالعه کنید.

پاداش و جایزه برای رشد ذهنی و عاطفی کودک لازم است. این ابزار هم مانند بقیه فنون و روش های تربیتی دارای حساسیت های خاص خودش است و اگر روش صحیح اجرای این ابزار و کاربرد آن را یاد گرفته باشید می توانید در جهت رشد سالم و پیشرفت کودک از آن استفاده کنید اما اگر روش صحیح اجرای این ابزار را بلد نباشید با کاربرد نابجای آن باعث ایجاد رفتارهای منفی و یا بیماری هایی مانند افسردگی، ناکامی و یا بی تفاوتی در کودک می شوید.

تعریف درست پاداش و اشتباه والدین

اگر بخواهیم پاداش دادن و یا جایزه دادن به کودک را در یک جمله بیان کنیم باید بگویم که پاداش یعنی کمک کردن و انگیزه دادن به کودک برای تکرار رفتارهایی که صحیح است و یا می خواهیم کودکمان آن رفتارها را بیشتر تکرار کند.

اما اشتباهی که اکثر والدین انجام می دهند این است که تصور دارند پاداش دادن مساوی است با تغییر رفتار کودک در کمترین زمان و زمانی که کودک کار اشتباهی را انجام میدهد فکر می کنند می توانند با پاداش دادن مانع دوباره انجام آن رفتار اشتباه در کودک شوند در صورتی که زمانی می توانیم از جایزه دادن و پاداش دادن استفاده کنیم که بخواهیم کودک یک رفتار صحیح را دوباره و دوباره انجام دهد.

سه نکته مهم در پاداش دادن

1- قبل از پاداش دادن به کودک باید این موضوع و مسئله را بدانید که کودکان شدیدا نیاز به توجه دارند و اگر ما بتوانیم توجه مثبت را به کودک بدهیم نقش مهمی را در تغییر رفتار یا ایجاد یک مهارت جدید ایفا کرده ایم. زمانی که کودک یک رفتار صحیح و یا درست را انجام می دهد اگر می‌خواهید این رفتار دوباره تکرار شود باید سریع واکنش نشان دهید و با روش تشویق به کودک نشان دهیم که توجه لازم را به او داریم و این رفتار خاص او را دوست داریم و می خواهیم که بیشتر آن را تکرار کند.

2- باید به این موضوع دقت داشته باشید که فقط باید به رفتارهایی که میخواهیم در فرزندمان ادامه‌دار باشد پاداش بدهیم. هر تغییر رفتار یا ایجاد یک رفتار جدید حتما نیاز به تشویق کردن ندارد و راه های زیادی برای این کار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید

3- وقتی می‌خواهید کودک را بابت رفتاری تشویق کنید یا به او پاداش بدهید حتماً باید این تشویق با توصیف آن رفتار خوب یا آن کار خوب همراه باشد. برای مثال وقتی فرزندتان خوب نقاشی می کند و شما دوست دارید که روی این مهارتش بیشتر کار کنید و در این کار بهتر شود زمانی که او را تشویق می کنید بهتر است طوری باشد که کودک متوجه باشد برای نقاشی کشیدنش است که تشویق می شود. (می توانید بگویید خیلی خوشحالم که انقدر خوب داری نقاشی می کنی)

نکات مهم

منظور از پاداش دادن به کودک فقط هدیه گرفتن برای کودک نیست می توانید از تشویق های لفظی هم همانطور که در مثال بالا توضیح دادیم استفاده کنید و تاثیر آن را ببینید.

حواستان باشد که پاداش و تشویق با باج متفاوت است!


زمانی از پاداش استفاده میکنیم که می خواهیم یک رفتار خوب در کودک نهادینه شود اما اگر برای انجام ندادن رفتارهای بد به کودک پاداش می‌دهیم اسم این کار پاداش دادن نیست در واقع ما داریم به فرزندمان باج می دهیم.

برای شرکت در لایوهای آموزشی حتما پیج کمک مادر را در اینستاگرام فالو کنید

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران