5 راه برای ایجاد روابطی صمیمی با فرزندان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

سلام به شما دوستان خوب، امیدوارم که در این چالش صمیمیت شرکت کرده باشید. اولین و مهمترین قدم برای ایجاد یک رابطه نزدیک و صمیمی با فرزندان حوصله و زمان است باید تمرین کنیم که تحمل مان را بالاتر ببریم و زمان بیشتری را به بچه ها اختصاص دهیم.

مسلما اگر این کار را انجام دهیم گره هایی که ممکن است در آینده برای فرزندمان به وجود بیاید و مجبور باشیم آن را با دندان باز کنیم امروز می توانیم آن را با دست باز کنیم. زمانی بچه ها احساس امنیت کنند که می توانند با پدر و مادر صحبت کنند بدون اینکه ترس از تنبیه شدن و تحقیر شدن و یا مقایسه شدن را داشته باشند پدر و مادر را محرم اسرار خود می دانند و اگر مشکل یا صحبتی داشته باشند ترجیح می دهند آن را با پدر یا مادر مطرح کنند.

اما قبل از آن توصیه می کنیم مقاله چگونه به کودک خود در دوست‌یابی کمک کنیم؟ را مطالعه کنید.

مثال واضح: چرا با دوستمان احساس راحت تری داریم؟ راحت صحبت می کنیم رازهایمان را با او در میان می گذاریم و بودن با او را دوست داریم اما با پدر و مادر و یا حتی خواهر یا برادر این حس را نداریم و نمی توانیم با آن ها خیلی راحت باشیم؟ دلیلش واضح است چون یک دوست فقط به صحبت های ما گوش میدهد برای اینکه ما را آرام کند حتی ممکن است با ما احساس همدردی کند و ممکن است حتی راهکاری هم به ما پیشنهاد کند.

اما تفاوت اینجاست زمانی که پدر و مادر می خواهند با فرزندشان صحبت کنند ممکن است به دلیل ترس از دست دادن، دلسوزی های مادرانه یا پدرانه یا نگرانی های بیش از حد شروع کنند به صحبت های تحریک آمیز ممکن است این رفتار یا صحبت‌ها را هم ناخواسته انجام دهد اما خبر ندارند که همین صحبت های تحریک آمیز باعث ایجاد فاصله با فرزندشان میشود.

اتفاقی که بعد از این رفتار می افتد این است که کودک ترجیح می دهد که رازهایش، صحبتهایش و در کل بیشتر زمانش را با دوست یا دوستان خود سپری کند، به همین راحتی!

رفیق نباشید!

نکته مهمی که در این چالش وجود دارد این است که در روابط نزدیک و صمیمی با فرزندمان به هیچ عنوان قرار نیست با فرزندمان رفیق باشیم هدف ما از این چالش ایجاد روابط نزدیک و صمیمانه با حفظ مرزهای بین والد و فرزند است.

بچه ها نیاز دارند تا در مورد درگیری های ذهنی شان با کسی صحبت کند و اگر پدر و مادر بتوانند یک فضای صمیمی و نزدیک شکل دهند مسلم بچه ها ترجیح می دهند که در مورد درگیری های ذهنی شان مشکلات و چالش هایی که با آن مواجه شده اند با پدر یا مادر صحبت کنند و مسئله و موضوع را مطرح کنند.

همین موضوع باعث می شود که اعتماد به نفس کودک بالا برود چرا؟ چون با خیال راحت تری می توانند مسئولیت هایش را قبول کند و یا اهداف بزرگتر از توانش را انتخاب کند و این هم فقط به این دلیل است که متوجه هست و می داند که حامی بزرگی مثل پدر یا مادر در کنار او هست.

اشتباه والدین

بیشتر پدر یا مادر ها روابط نزدیک و صمیمی با کودک و رفیق شدن را اشتباه میگیرند! بهترین حالت این است که که با فرزندمان یک روابط صمیمی و نزدیک داشته باشیم نه اینکه با آنها رفیق باشیم. پدر و مادر حتما باید از مرزهای بین خودشان و فرزندشان را مشخص کنند. خیلی از پدر و مادرها این تفکر را دارند که اگر تمام کارها و وظایف کودک را خودشان انجام دهند پس توانسته قدم مثبتی برای ایجاد روابط نزدیک با فرزندشان بردارند اما خبر بد این است که این پدر و مادرها کاملاً در اشتباهند!

ما باید اجازه دهیم که کودک در هر سنی با چالش ها و مشکلات روبرو شود همین چالش ها و مشکلات باعث می شود که شخصیت کودک قوی تر شود و در زمان مواجهه با مشکلات و چالش ها انعطاف بیشتری داشته باشد.

بهترین کار چیست؟

بهترین رفتار یا کاری که در این زمان می توانید انجام دهید این است که نقش یک پشتیبان خوب را داشته باشید یعنی در زمانی که کودک با چالش یا مشکل روبرو شده است شما در نقش پدر یا مادر فقط وظیفه دارید راهنمایی کنید یا کمکش کنید بتواند با آن مشکل روبرو شود و آن را حل کند.

باید ها و نباید های صمیمیت

شناخت کافی

برای داشتن یک روابط صمیمی با کودک باید به اندازه کافی او را بشناسیم تا بتوانیم به وسیله این شناخت به او نزدیک شویم و ارتباط برقرار کنیم. برای مثال علایقش را بشناسیم بدانیم از چه چیزهایی بدش می آید و چه چیزهایی را دوست دارد در محیط خانه یا در بیرون دوست دارد بیشتر چه کارهایی را انجام دهد.

زیاد دستور ندید

دستور دادن های زیاد یا امر و نهی کردن های بیش از حد کودک فقط باعث ایجاد فاصله می شود طبیعی است کسی که مدام به ما دستور بدهد مدام امر و نهی کند که این کار را بکن آن کار را نکن خب مسلم است که ما دوست نداریم وقت زیادی را با او باشیم یا با او یک روابط صمیمی داشته باشیم!

رازدار باشید

همانطور که میدانید رازداری یکی از فاکتورهای اصلی روابط دوستانه است اگر در یک رابطه دوستی صداقت و رازداری وجود نداشته باشد هیچ وقت نباید انتظار یک رابطه محکم و صمیمی را داشت. زمانی که کودک رازی یا صحبتی مهم را با پدر یا مدر در میان می‌گذارد هرچند این راز یا صحبت شاید از نظر ماه و از دیدگاه ما بسیار مسئله پیش پا افتاده ای باشد وظیفه داریم که راز نگهدارش باشیم.

اگر قرار است این راز را با همسرمان هم در میان بگذاریم به هیچ عنوان این مسئله یا موضوع را در حضور کودک انجام ندهیم چون زمانی که متوجه شود نمی توانیم رازداری کنیم اعتمادش از ما سلب می شود و همین موضوع به سادگی باعث ایجاد فاصله بین ما و فرزندمان می شود.

خودخواه و خود رای نباشید

نمی‌توان انتظار داشت زمانی که ما برای هر کاری یا هر موضوعی که مرتبط با فرزندمان است مدام خودمان تصمیم میگیریم اجازه صحبت یا نظر دادن را به او نمی دهیم در هیچ جمع یا مهمانی دعوت به صحبت کردنش نمی‌کنیم و این تصور را داریم که ما صلاح او را میخواهیم و فعلا درست نیست که نظر بدهد یا صحبت کند حتی در مورد مسائلی که مرتبط به خودش است نباید انتظار یک رابطه صمیمی و نزدیک را داشته باشیم کاملاً مشخص است که اگر بهایی به کودک داده نشود او هم پدر و مادر را برای یک رابطه نزدیک و یا یک دوست انتخاب نکند.

مقایسه نکنید

چرا اکثر پدر و مادر ها این تصور را دارند که با مقایسه کردن می توانند به بهتر شدن فرزندشان کمک کنند؟ مقایسه کردن در هیچ سنی نه در کودکی نه در بزرگسالی به هیچ عنوان نمی‌تواند در فرد انگیزه رو به جلو یا قدرت ایجاد کند. پس یک بار برای همیشه این تصور را کنار بگذارید و به جای آن سعی کنید کودک را با دیروز خود یا یک ماه گذشته مقایسه کنید و حتی در این مقایسه هم باید سعی کنید به نقاط مثبت و پیشرفتی که کودک داشته است اشاره کنید.

روش های ایجاد صمیمیت با کودک

1- زمان بذارید

برای ایجاد روابط صمیمی با کودک باید حتماً بتوانیم احساس ارزشمندی را به کودک منتقل کنیم و زمان این احساس به کودک منتقل می شود که برای او وقت بگذاریم یعنی در روز زمانی را فقط برای کودک اختصاص دهیم حتی ۱۵ دقیقه! اما نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که در این زمان که قرار است با فرزندتان باشید به هیچ عنوان خود را مشغول کار دیگری نکنید یعنی این زمان فقط برای کودک است و زمانی که شما هر روز روز این کار را انجام دهید به سادگی احساس ارزشمندی و شایستگی را به فرزندتان منتقل می کنید و جدای از ایجاد روابط صمیمی روی افزایش اعتماد به نفس کودک هم بسیار تاثیرگذار است.

2- روش مورد علاقه تمام کودکان

به جرات میتوان گفت ۹۹% کودکان عاشق این روش هستند و در هر ساعت از شبانه روز بخواهید این روش را اجرا کنید! آنها با خوشحالی آمادگی خود را اعلام می کنند! همانطور که میدانید بازی کردن برای کودک مثل اکسیژن است و آنها به شدت عاشق این روش هستند و اگر خواهان ایجاد روابط نزدیک و صمیمی با کودک در کمترین زمان ممکن هستید توصیه می کنیم حتما از این روش استفاده کنید.

یکی از امتیازات دیگر این روش آموزش دادن به کودک است. برای هر آموزش یا مهارت جدیدی که در نظر دارید می توانید از روش بازی کردن یا نام دیگر آن روش غیر مستقیم هم استفاده کنید مثلاً اگر می خواهید زمانی که در مهمانی هستید فرزندتان رفتار خاصی را داشته باشد می توانید از طریق بازی مهمان بازی انتظارات خود را در قالب بازی با کودک تمرین کنید و به او آموزش دهید.

3- صحبت کنید

یکی دیگر از اشتباهات والدین برای ایجاد یک رابطه نزدیک و صمیمی با فرزندشان این است که طریقه صحیح صحبت کردن با کودک و ایجاد ارتباط را بلد نیستند صحبت کردن بیشتر والدین با کودک شان در اکثر مواقع ختم می‌شود به دستور دادن! (این کار رو بکن، اون کار رو نکن، فلان چیز رو برام بیار) منظور ما از صحبت کردن این نوع صحبت کردن نیست برای اینکه بتوانید به کودک نزدیک شوید باید به صورت صحیح صحبت کنید برای مثال از خاطرات خود برای کودک بگویید از اینکه شما چه چیزهایی را دوست داشتید از چه چیزهایی بدتان می آمد یا از زمانی که فرزندتان کوچکتر بود و کلمات را چطور ادا می کرد یا چطور راه رفتن را یاد گرفت.

4- محبت و آغوش

خیلی کوتاه بگویم اگر فرزند موفق میخواهید تا میتوانید او را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید.
برای اینکه متوجه تاثیر و اهمیت این موضوع باشید سطح پایین را با دقت مطالعه کنید.

حتی اگر بهترین لباس ها بهترین اسباب بازی ها را برای فرزندتان تهیه کنید بهترین سفرها را با او همراه شوید به اندازه ذره ای نوازش کردن در کودک تاثیر ندارد. محبت کردن و در آغوش گرفتن باعث قوت قلب در کودک می شود و این محبت این توانایی را به کودک می دهد تا بتواند در برابر چالش ها و مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شود انعطاف و مقاومت بالایی داشته باشد.

5- جمله ای کوتاه

به فرزندت بگو چقدر دوستش داری!
اگر بتوانید این جمله را به زبان بیاورید و کودک را متوجه عشقتان نسبت به او کنید نصف بیشتر راه را رفته اید. اما باید حواستان باشد که عشق خالص و بی قید و شرط را به کودک منتقل کنید چون اگر دوست داشتن یا ابراز احساسات به کودکتان را وابسته به کاری یا چیزی کنید عشق شرطی را به کودک یاد داده اید و کودک یاد میگیرد برای دوست داشتن یا دوست داشته شدن حتماً باید کاری را انجام دهد یا به خاطر چیزی باشد پس هیچ وقت به فرزندتان نگویید که مثلاً اگر فلان نمره را بگیری دوستت دارم، اگر فلان کار را برای من انجام دهید دوستت دارم، اگر بچه خوبی باشی تو را دوست دارم. باید عشق بی قید و شرط را به کودک بدهیم تا او هم یاد بگیرد که عشق و محبت اش را نسبت به دیگران وابسته به کاری یا چیزی نکند.

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران