تشویق کودکان به کتاب خواندن

9 روش تشویق کودکان به کتاب خواندن

زمان مطالعه 4 دقیقه

چرا تشویق کودکان به کتاب خواندن مهم است؟

کودک چه رمان‌های کلاسیک و چه افسانه بخواند، کتاب خواندن برای او می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به اهمیت تشویق کودکان به کتاب خواندن اشاره شده است.

  • حمایت از رشد شناختی کودک
  • بهبود مهارت‌های زبانی او
  • آمادگی بیشتر کودک برای موفقیت تحصیلی
  • افزایش تمرکز و نظم و انضباط کودک
  • بهبود تخیل و خلاقیت او
  • پرورش عشق مادام‌العمر در کودک برای کتاب خواندن
  • تقویت همدلی کودک
  • رسیدن او به درکی عمیق از دنیا
  • بهبود مهارت‌های اجتماعی و تعامل کودک

راه‌های تشویق کودکان به کتاب خواندن چیست؟

وقتی کتاب خواندن به بخشی لذت‌بخش از زندگی روزمره تبدیل می‌شود، کودکان نگرش مثبتی در مورد کتاب خواندن پیدا می‌کنند. به یاد داشته باشید که کتابخوانی باید یک تجربه لذت‌بخش باشد. انجام راه‌های زیر می‌تواند به تشویق کودکان به کتاب خواندن کمک کند.

1- کتاب را بارها و بارها بخوانید.

کودک خود را به خواندن کتاب های آشنا ترغیب کنید. اگر فرزند شما می خواهد همان کتاب را برای صدمین بار از کتابخانه خارج کند خیلی خوب است. بازخوانی به سرعت و دقت در ساخت کمک می کند. این می تواند در ایجاد اعتماد به نفس برای کودکانی که متفاوت یاد می گیرند و فکر می کنند کمک کند.

2- خواندن را واقعی کنید:

می توانید به دنبال فعالیت های بعدی باشید که داستان ها را زنده می کند. اگر کتاب به بادبادک ها اشاره می کند از کودک خود بخواهید که فعالیت های سرگرم کننده مربوط به بادبادک ها را مانند نحوه ساخت بادبادک انجام دهد. فعالیت های عملی مانند این می تواند بچه ها را درگیر موضوع کند.

3- اجازه بدید خودش کتاب مورد علاقش را انتخاب کند

کتاب خواندن برای لذت بردن یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود عملکرد کودک در مدرسه است. اما تشویق کودکان به کتاب خواندن فراتر از دادن یک کتاب به او است. وقتی به فرزندتان اجازه می‌دهید که کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کند به او کمک می‌کنید که به صورت مادام‌العمر عاشق کتاب خواندن شود. کودکانی که خودشان کتابی را برای خواندن انتخاب می‌کنند بیشتر با آنچه می‌خوانند درگیر می‌شوند و بیشتر احتمال دارد که اطلاعات آن را در حافظه خود ذخیره کنند.

4– برایش وقت بگذارید:

وقتی کودک شما کلمه ای ناآشنا را به زبان می آورد وقت زیادی برای انجام آن بگذارید و این تلاش را ستایش کنید. با اشتباهات به عنوان فرصتی برای بهبود رفتار کنید. تصور کنید کودک شما به عنوان لیست گوش دادن را اشتباه می خواند. سعی کنید جمله را با هم بخوانید و بپرسید کدام کلمه معنی بیشتری دارد. به شباهت های دو کلمه و اهمیت توجه به هجای آخر اشاره کنید.

5- کتاب ها را در سطح مناسب انتخاب کنید:

به کودک خود کمک کنید کتابهایی را پیدا کند که خیلی سخت یا خیلی آسان نباشند. بچه ها وقتی کتاب را در سطح مناسب می خوانند ، تجربه خواندن بهتری دارند. می توانید با خواندن چند صفحه برای فرزندتان گزینه های خود را بررسی کنید. اگر کودک شما با خواندن کلمات یا بازگویی داستان مشکل دارد کتاب دیگری را امتحان کنید.

6- خواندن را خلاقانه کنید:

فعالیت های خواندن را تغییر دهید تا به نقاط قوت کودک خود بازی کنید. اگر کودک شما عاشق نقاشی یا ساخت است با هم یک کتاب بسازید. کاغذ را بریزید و منگنه کنید تا شبیه کتاب شود. با هم کار کنید تا جملات را در هر صفحه بنویسید و از فرزندتان بخواهید تصاویر یا تصاویر اضافه کند. سپس آن را با صدای بلند بخوانید.

7. الگوی خوبی برای کودکتان باشید

برای این کار کتابخانه‌ کوچکی در منزل تهیه کنید و آن را پر از کتاب‌های مختلف کنید. طبقات پایین‌تر را برای کودکان در نظر بگیرید. هرگز کودکتان را مجبور به کتاب خواندن نکنید زیرا کودکان به‌ آسانی از والدین خود تاثیر می‌پذیرند کافی است خودتان کتاب را بردارید و چند ساعتی کتاب بخوانید.

8- برای هم کتاب بخوانید:

در طول داستان به نوبت با صدای بلند بخوانید. وقتی کودک شما به عنوان خواننده رشد می کند، به تدریج می توانید کمتر بخوانید و اجازه دهید کودک بیشتر اوقات پیش قدم شود. اگر بچه های کوچکتری نیز دارید بزرگتر خود را تشویق کنید مسئولیت خواندن برای آنها را به عهده بگیرد.

۱۰. به کتاب خواندن فرزندتان علاقه نشان دهید

پاسخ یا واکنش شما نسبت به کتاب خواندن فرزندتان تاثیر بسیار قدرتمندی بر عادت کتابخوانی او دارد. همیشه به یاد داشته باشید که از تلاش‌ها و کتاب خواندن‌های فرزندتان تعریف و تمجید کنید.

5/5

نویسنده: آرش قادری - تیم تحرییه کمک مادر

این مطالب را هم حتما بخوانید

6 پاسخ

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود

زنبیل خرید

ورود کاربران